IKARIKAR http://www.ikar.skhttp://telerano.markiza.skhttp://www.markiza.sk

Čokoládový lávový koláčik s ovocím31.7.2016
 

coko.jpg
Recept pridal:
Počet porcií:
20
Čas prípravy:
25
Suroviny:
horká čokoláda 200 g
maslo 180 g
kryštálový cukor 200 g
vajcia 4 ks
žĺtka 4 ks
polohrubá múka 180 g
Postup:
Pripravte si keramické formičky, alebo pokojne aj plech na mufiny. Vymažte ich maslom a vysypte aj kakaom. Odložte zatiaľ do chladničky, aby stuhli, zafixovali sa.

Roztopte čokoládu a maslo vo vodnom kúpeli a nechajte mierne vychladnúť. Čímm kvalitnejšiu dáte čokoládu, tým lepšie, ja dávam okolo 75%.

4 vajcia celé + 4 žĺtky vyšľaháme spolu s cukrom do peny. Bielky vám zostanú, tie si odložte do mrazničky a neskôr zužitkujete na niečo iné. K pene pomaličky pridajte múku a napokon rozpustenú čokoládu s maslom.

Z chladničky vyberte formičky a naplňte ich zmesou asi do dvoch tretín, pretože pri pečení zväčšia svoj objem. Ak vám ostane cesto, odložte si do chladničky a neskôr môžete upiecť nový lávový čokokoláč - najlepší je totiž čerstvý a teda sa rýchlo zje:-)

Najdôležitejšie prichádza - pečenie. To čaro lávy je vytiahnuť koláč z rúry v správnom čase, stačí trošku dlhšie a nemáte lávu:-) Bolo by to také huspeninové (ak vytiahnete skôr), alebo mufin (neskôr)

Predhrejte si rúru na 180 stupňov a pečte 7, maximálne 9 minút. Každá rúra však pečie inak, takže berte to orientačne a riadte sa inštinktom. Správnu chvíľu spoznáte tak, že koláčik vyzerá akoby už bol takmer hotový, ešte by ste ho nechali nejakú tú minútku...ale práve vtedy ho vyberte. Vtedy je akurát! Je taký mierne trasľavý, on ešte trošičku dôjde a bude uňo-ňuňo:-)

Keď ho vytiahnete, hneď ho vyberte z formičky - ak ho necháte v nej dlhšie, bude sa ešte dopekať a to nechceme. V takomto štádiu bude zvonka upečený, mäkučký a vnútri bude čokoládová láva, horúca, po rozkrojení vyteká a keď sa zmieša s vedľa stojacou zmzrlinou...mňam!

Dobrú chuť!
Poznámka:
Je to jednoduchý koláčik, rýchlo pripravíte a pritom prekvapíte návštevu na záhradnej oslave - po prekrojení sa vyleje čokoláda a v spojení s ovocím, povedzme zohriatymi malinami vo vlastnej šťave, alebo s pomarančom...čímkoľvek je to úžasné.
Prípadne m

Garden party

 počet hodnotení: 15

 

Návštevník